Sdílet

Tweet

Seznamte se Aimp, ambiciózní přehrávač hudby


Aimp je v porovnání s ostatními hudebními přehrávači nováčkem, který není mezi uživateli příliš znám. Což je ale škoda, neboť se v mnoha funkcích již dávno dokázal vyrovnat populárnímu Winampu a dalo by se říci, že v některých ohledech se mu ho již podařilo překonat. Proto nastává otázka, zda by nestálo za to zkusit něco nového.

Kvalitní přehrávač Aimp se představuje

Při prvním pohledu si jsou oba programy vzhledově velice podobné, inspirace je jasně patrná na každém kroku. Společnou mají i schopnost snadného nastavení skinů a správu pluginů. Pluginy jsou prozatím však značnou slabinou Aimpu, i když jich existuje poměrně dost, jsou v naprosté většině v ruštině a přeci jen znalost azbuky není u mladší generace zrovna příliš rozšířená. Při upřesnění jazyku pluginů nejspíše nastane dotaz, zda je i samotný program pouze v rodném jazyce tvůrce. Mohu vás ujistit, že nikoliv, ba naopak jako pozitivum lze brát přítomnost češtiny přímo v základní instalaci. Aimp má oproti Winampu nižší nároky na hardware, takže běží plynule i na starších strojích.

Mezi jeho silné stránky dozajista patří velice povedeně zpracovaný playlist. Přidávat do něho lze jak jednotlivé skladby, tak i celé adresáře. Vše se posléze dá řadit dle jednotlivých kritérií a vytvořit si tak celou řadu playlistů. Samozřejmě nechybí ani funkce ekvalizéru, s jehož pomocí si můžeme nastavit a posléze uložit vlastní vyvážení tónů. Jeho jedinou drobnou chybičkou je menší množství předpřipravených nastavení. Zatímco jiné přehrávače je možné použít i pro přehrávání video souborů, Aimp zvládá prozatím čistě jen zvukové soubory, což však rozhodně neberu jako nevýhodu, méně bývá někdy více. Popravdě nikdy mě ani nenapadlo, Winamp k přehrávání videa použít, na to jsou mnohem vhodnější jiné programy.

Pokud s oblibou někdo poslouchá internetová rádia, nebude o tuto vášeň ochuzeni ani s Aimpem. Navíc tu máme jednu zajímavou vychytávku. Dozajista se každému stalo, že zaslechne svou oblíbenou písničku a pak rychle přemýšlí, kde by si ji mohl stáhnout. Aimp mu v tomto ohledu nabízí možnosti si právě hranou písničku nahrát, což je jedna z těch drobností, co tento přehrávač posouvá do popředí zájmu. Krom ukládání si s jeho pomocí můžeme mezi sebou převádět jednotlivé zvukové formáty. Tedy není vůbec obtížné si svá CD převést na mp3. Velice jednoduché je i editace ID3 tagů, jenž v sobě nesou u jednotlivých skladem informaci, kdo je její autor, z jakého pochází alba atd. Pokud s oblibou večer někdo usíná při poslechu hudby, mysleli autoři i na něj. Program podporuje funkci automatického vypnutí počítače po odehrání nastavených skladeb či přesně daném čase. Aimp zkrátka stojí za zkoušku a porovnání, zda nám nebude vyhovovat více, než o mnoho známější přehrávače.